Wykazali, że sprzątanie ulic korzystnie wpływa na jakość powietrza. Stąd wniosek, że regularne czyszczenie ulic i mycie nawierzchni oczyszcza powietrze. Na WIiTCh inauguracja odbyła się 4 października w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia”. „Ekologiczne materiały termoizolacyjne” wygłosił dr hab. Maria Kurańska, prof. PK, zdobywczyni licznych nagród za osiągnięcia wynalazcze m.in.
Doktorantka Szkoły Doktorskiej PK zaprezentowała wynalazek w Genewie
Projekt składa się z dwóch części – chemicznej, gdzie wymagana liczba cząsteczek zostanie otrzymana oraz biologicznej podczas której, efekt przeciwnowotworowy zostanie zbadany. Projekt zakłada zbudowanie konstrukcji rakiety, która posłuży jednocześnie jako platforma testowa do konstrukcji silnika. Zorza I będzie pierwszą rakietą o mniejszym zasięgu, za pomocą której chcemy sprawdzić założenia teoretyczne (takie jak wytrzymałość konstrukcji, elektronikę i program główny rakiety, efektywność paliwa rakietowego). Najważniejszą częścią projektu jest test silnika.
Nowa Huta Pomnikiem Historii. Wieloletnie starania, wspierane przez ekspertów z PK, zakończone sukcesem
- Studenci mają również dostęp do bogatej infrastruktury badawczej i dydaktycznej uczelni, w tym nowoczesnych laboratoriów, w których testowane są najnowsze technologie.
- – W modelowych pomysłach w każdej z lokalizacji wyznaczono miejsce postoju, które powinno być oznakowane i zabezpieczone przed postojem innych pojazdów oraz usytuowane jak najbliżej miejsca składowania odpadów, co znacznie przyspieszy proces ich odbioru.
- W zeszłym roku liczne media pisały o niezwykle innowacyjnym urządzeniu, które opracował wspólnie z Hubertem Orlickim.
- Jego wsparcie oraz inspiracja przyczyniają się do realizacji wielu innowacyjnych projektów badawczych i technologicznych, a także do rozwoju nowoczesnych rozwiązań w sektorze energetycznym.
- Andrzej przekazywał mi wiele praktycznych informacji, jak zrobić dobrą nalewkę malinową, natomiast ja rewanżowałem się swoimi doświadczeniami związanymi z przygotowywaniem nalewek z aronii.
Wybraliśmy jako Katedra Pojazdów Samochodowych akurat taką specjalizację – wodór jako paliwo przyszłości – bo żyjemy w czasach pilnej potrzeby nowego, czystego źródła energii. Mam nadzieję, że koncepcje oparte o wodór będą odpowiedzią na to zapotrzebowanie – mówi prof. Marek Brzeżański. Prace konstrukcyjne nad pojazdem trwały wprawdzie tylko cztery, ale za to intensywne miesiące. Studenci spędzali kilkanaście godzin dziennie w laboratorium Katedry Pojazdów Samochodowych, aby mieć pewność, że wszystkie wyliczenia zostały sprawdzone, wszystkie elementy zainstalowane poprawnie.
Warto podkreślić, że każdy uczestnik programu ma swojego Mentora, który czuwać nad jego rozwojem. Dni otwarte na Politechnice Krakowskiej zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem – zarówno te prowadzone w formie wirtualnej, jak i stacjonarnej. Kampus przy ulicy Warszawskiej odwiedziło wiele uczennic i uczniów z całej Polski. Dla osób zainteresowanych studiami takie wydarzenie to doskonała okazja, aby zwiedzić uczelnię, jej wydziały i laboratoria, dowiedzieć się więcej o kierunkach studiów, warunkach rekrutacji oraz możliwościach rozwoju. To także szansa na nawiązanie znajomości ze studentkami i studentami i lepsze poznanie środowiska akademickiego, dzięki czemu pierwsze dni po rozpoczęciu studiów będą o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
Inspiracją były dziecięce marzeniami o zajęciach baletowych kod promocyjny plinko i moja, trwającą do dziś, fascynacja tym stylem tańca – mówi Zuzanna Gwiazdonik. – Zaczęłam szukać w Internecie czy takie rozwiązanie jak proteza dla baletnicy już ktoś opracował. Znalazłam nieliczne przypadki prób stworzenia takiej protezy kończyny dolnej, ale wszystkie te rozwiązania służyły tancerce bardziej jako podpora, nie miały możliwości zgięcia stopy protezowej. – Senat Politechniki Krakowskiej w dniu 28 września 2022 r. W swojej historii tytuł doktora honoris causa.